W dzisiejszych czasach łazienki są tak różnorodne, że można powiedzieć, że „wszystko jest możliwe”. Niemniej pod każdym stylem kryją się pewne uniwersalne zasady projektowania, które mogą wskazać drogę do sukcesu – niezależnie od tego, jaki styl wybierzemy.
Mimo że łazienki często projektuje się na najmniejszych możliwych powierzchniach, wciąż kuszące jest upchnięcie w nich wanny, oddzielnego prysznica, dwóch umywalek, toalety i bidetu. Moja rada brzmi: daj odpocząć swojej przestrzeni!
Zdecydujmy się na oddzielną wannę i prysznic tylko wtedy, gdy jest na to naprawdę dużo miejsca. W przeciwnym razie połącz oba te elementy. Pamiętaj, że użytkownik potrzebuje wystarczająco dużo miejsca, aby stanąć, wysuszyć się i odwrócić, a także, aby przestrzeń wyglądała estetycznie.
Zasadniczo łazienka musi działać. Oznacza to, że korzystanie z niej powinno być naturalne, łatwe do utrzymania w czystości, a wszystkie najważniejsze elementy muszą być łatwo dostępne, odpowiednio oświetlone i funkcjonalne. Niezależnie od tego, jaki projekt wybierzemy, nigdy nie pozwólmy, aby styl stanął na drodze funkcjonalności.
Nie oznacza to jednak, że konieczny jest kompromis, gdyż każdy styl możemy wykorzystać w dobrze przemyślanej, funkcjonalnej łazience.
Nawet łazienki z najdroższą armaturą i urządzeniami sanitarnymi mogą sprawiać wrażenie chaotycznych, jeśli dokładnie nie przemyślimy wszystkich szczegółów.
Typowym przykładem może być szklany parawan prysznicowy umieszczony bezpośrednio z boku szafki na kosmetyki lub szafki pod umywalkowej. Z jednej strony wygląda to świetnie, ale co widać z boku szafki przez szkło? Czy brud dostanie się tam i nie będzie można go usunąć? Szafka umieszczona zbyt blisko szyby prysznicowej uniemożliwi nam wyczyszczenie przestrzeni , w której zacznie gromadzić się brud.
Innym szczegółem, który należy rozważyć, jest sytuacja, w której kafelki kończą się w połowie ściany, pozostawiając poziomą krawędź, która będzie zbierać kurz. W takim przypadku należy albo wyłożyć całą ścianę płytkami ceramicznymi, albo zrównać lico płytek z licem ściany powyżej, umieszczając nad tą linią dodatkową warstwę płyty gipsowo-kartonowej.
Ten dziwaczny trend w projektowaniu znajduje ostatnio coraz więcej zwolenników. Ja osobiście jestem zdecydowaną przeciwniczką tego typu rozwiązań. Są sfery w naszym życiu, które po prostu muszą pozostać prywatne. Takie rozwiązanie jest również bardzo niepraktyczne, chyba że mieszkasz sam w swoim apartamencie. Jeśli Twój partner wejdzie pod prysznic po tym, jak Ty pójdziesz spać, będziesz widzieć i słyszeć wszystko, co dzieje się obok Ciebie… światła, odgłosy i inne dźwięki. W dzisiejszym świecie napędzanym przez media społecznościowe doszliśmy do punktu, w którym nie wystarczy dzielić się całym naszym życiem ze światem online… teraz musimy dosłownie dzielić się każdym aspektem naszych prywatnych spraw, nawet tym najintymniejszym.
Zanim zdecydujesz się na połączenie łazienki z sypialnią, dokładnie przeanalizuj wszystkie „za i przeciw”. Późniejsza przebudowa może kosztować Cię wiele nerwów i pieniędzy.
Światło dzienne może być najwspanialszym „powiększaczem” przestrzeni i jako takie jest szczególnie ważne w małych łazienkach. Najbardziej intensywne światło dzienne dociera z góry, dlatego przeszklenia dachowe są często doskonałym sposobem na zalanie pomieszczenia światłem dziennym.
NIestety większość łazienek nie ma okien, dlatego należy pomyśleć o dobrym oświetleniu sztucznym.
Podobnie jak w przypadku każdego innego pomieszczenia, rozwiązaniem jest połączenie oświetlenia zarówno zadaniowego jak i dekoracyjnego, tworzącego klimat w łazience. Nie chciałybyśmy wykonywać makijażu oczu we własnym cieniu. Dlatego warto zastosować rozproszone światło na wysokości twarzy, aby zapewnić dobre oświetlenie dokładnie tam, gdzie jest ono potrzebne. Ukryte źródło światła padające spod lustra jest zarówno praktyczne, jak i dodaje blasku otoczeniu.
Posiadanie wielu atrakcyjnych balsamów, kremów i eliksirów z pewnością jest bardzo kuszące, ale bałagan może zniweczyć całą pracę włożoną w stworzenie spokojnej przestrzeni. Zamiast walczyć z tym, co nieuniknione, zaakceptujmy rzeczywistość i postawmy na zorganizowane przechowywanie w łazience.
Kluczem jest przemyślenie, co dokładnie musimy przechowywać i odpowiednie zaprojektowanie przestrzeni. Niektóre rzeczy najlepiej znaleźć w szufladzie, inne w szafce z lustrem, a jeszcze inne musimy mieć na wierzchu „pod ręką”. Zastanówmy się, w jaki sposób rozwiązania w zakresie przechowywania będą funkcjonować jako część geografii całego wnętrza.
Wiele łazienek projektuje się w bezpiecznych kolorach – wszystko jest białe lub kremowe. Jeśli chcemy, aby nasza przestrzeń była bardziej ekscytująca, potrzebujemy dodać mocniejszy akcent.
Doskonałym sposobem na zaprojektowanie zabawnej, ale nie przesadzonej łazienki, jest wybranie „bohatera” odpowiedniego do skali pomieszczenia. Może to być pojedyncza ściana z dekoracyjnych, kolorowych płytek, charakterystyczna wanna lub jeden, wyróżniający się kolor.
Powiedz mi…
Które zasady sprawiają, że łazienka jest dla Ciebie idealna? Podziel się swoimi wskazówkami lub zdjęciami w komentarzach.