Doha to miasto pełne niesamowitych osiągnięć architektonicznych, którego krajobraz nieustannie się zmienia. To miasto, gdzie ślady przeszłości możemy odnaleźć tuż za rogiem nowoczesnych, metalowych i szklanych drapaczy chmur.
Ten związek pomiędzy dwoma trendami, czyli przeszłością a teraźniejszością jest bardzo ścisły. Pierwszy dąży do ochrony i wzmocnienia tradycyjnych elementów budowlanych w mieście, co ma na celu zachowanie ciągłości historii i różnorodności kulturowej, drugi natomiast zachęca do stosowania nowoczesnych rozwiązań, aby pokazać jak mocno miasto się rozwija i idzie z duchem czasu.
Integrację elementów tradycyjnych z architekturą współczesną doskonale widać na poniższym zdjęciu. Wykorzystanie kamienia w piaskowym kolorze i nawiązanie do tradycyjnego wzornictwa w połączeniu z nowoczesnymi taflami szkła absolutnie nie powoduje konfliktu pomiędzy starymi i nowymi formami. Wręcz przeciwnie sprawia, że budynek zyskuje nieprzeciętne walory wizualne i ponadczasowe piękno.
Muzeum Sztuki Islamskiej projektu I.M. Pei jest swoistą ikoną krajobrazu Dohy. Architekt bardzo umiejętnie wpasował budynek w lokalną, rdzenną tradycję czerpiąc inspirację ze starożytnej architektury islamskiej zwłaszcza z XIII-wiecznego sabilu w meczecie Ahmad Ibn Tulun w Kairze.
W „surowości i prostocie” sabilu, jak stwierdził, Pei odnalazł „surową architekturę, która ożywa w słońcu, ze swoimi cieniami i odcieniami kolorów”.
Na północ od stolicy Kataru, Doha, w Katarskiej Wiosce Kulturalnej znajduje się Meczet Katara, nazywany również Błękitnym Meczetem Katara.
Zaprojektowany został przez turecką projektantkę meczetów, Zainab Fadil Oglu. Jego zewnętrzna część pokryta jest skomplikowanymi wzorami mozaikowymi od arabskiej kaligrafii przedstawiającej wersety z pism religijnych po tradycyjne roślinne motywy w stylu islamskim. Mihrab (nisza modlitewna), minaret i kopuły Meczetu Katara zawierają złote elementy w swoim projekcie, natomiast panele kaligraficzne wykonane są z prawdziwych 24-karatowych złotych płytek mozaikowych.
Architektura, wzory wewnątrz i na zewnątrz, minaret, kopuła i mihrab czerpią inspirację z kilku słynnych meczetów znalezionych w całym świecie islamu.