W Internecie możemy znaleźć mnóstwo zdjęć łazienek z pięknie udekorowanymi ścianami. Niektóre z nich wyłożone są płytkami lub naturalnym kamieniem, inne zdobią tapety. Czy jednak tapeta to dobry wybór do łazienki? Jak trwała jest tego rodzaju dekoracja w wilgotnym środowisku? Przeczytaj, jakie są zalety i wady tapetowania łazienki, aby zdecydować, czy ten pomysł na wystrój jest dla Ciebie odpowiedni.
Łazienki należą do kategorii „wilgotnych pomieszczeń”, w których para wodna wydobywająca się z gorącej kąpieli i spod prysznica znacznie zwiększa wilgotność powietrza. Dlatego bardzo ważna jest prawidłowa wentylacja w tych pomieszczeniach. Wilgotne powietrze musi mieć możliwość „ucieczki”, w przeciwnym razie będzie osadzać się w ścianach i „osłabiać” klej, który łączy oba materiały. Gdy klej zacznie szwankować, tapeta w łazience zacznie się zwijać w miejscach łączenia pomiędzy brytami lub od górnej krawędzi listew przypodłogowych. W miarę upływu czasu proces ten będzie postępował, do momentu aż jedynym środkiem zaradczym stanie się częściowa lub całkowita wymiana tapety.
Wilgotne i ciemne środowisko za tapetą łazienkową jest idealne do rozwoju pleśni. Niektóre z nich, powszechnie występujące za tapetami mogą powodować podrażnienia skóry lub infekcje, natomiast toksyczne pleśnie już dużo poważniejsze choroby. Pleśni zazwyczaj nie widać, dopóki tapeta nie zacznie się odklejać. Istnieje więc prawdopodobieństwo, że po cichu rozprzestrzeni się ona w pełną kolonię bez twojej wiedzy.
Jeżeli nadal chcesz położyć tapetę w łazience, skorzystaj z poniższych wskazówek, aby uniknąć często popełnianych błędów:
Eksperci są zgodni co do tego, że w łazienkach najlepiej sprawdzają się tapety winylowe lub z włókna szklanego. Są odporne na wilgoć, łatwo można je wytrzeć. Ponadto nie powinny wchłaniać wody, co mogłoby prowadzić do wyżej wymienionych problemów z pleśnią i grzybieniem. Natomiast w toaletach bez prysznica i wanny, gdzie nie ma tyle wilgoci swoje zastosowanie znajdą również tapety papierowe.
Jeżeli nie możesz znaleźć tapety winylowej, która Ci się podoba, za to papierowa wpadła Ci w oko, to dzisiaj żaden problem! Co zatem możemy zrobić, by tapeta na ścianie nie tylko pięknie się prezentowała, ale służyła nam przez długie lata? Tapety papierowe, które nie posiadają wodoodpornych właściwości możemy zaimpregnować specjalnie przeznaczonym do tego celu lakierem. Należy jednak pamiętać, że zabezpieczenie takie nie wystarczy w przypadku powierzchni narażonych na ciągły natrysk wody, czyli na przykład pod prysznicem.
Lakier do łazienek ma, poza wspomnianą wyżej zaletą, jeszcze wiele innych. Można go używać nie tylko do tapet, ale także do mebli, tkanin, tynku, drewna, a nawet do powłok malarskich. Kolejną ważną zaletą jest stosowanie go wokół klamek drzwi oraz włączników światła – koniec z brudnymi śladami i plamami, a także spuchniętymi meblami z mdf-u i drewna!
Tapetę najlepiej położyć w toalecie, czyli tam gdzie nie jest bardzo wilgotno. Jeżeli jednak zdecydujesz się na położenie tapety w łazience, najlepiej aby była to ściana zlokalizowana jak najdalej od wanny lub prysznica. Idealnie jest przykleić tapetę od połowy ściany bezpośrednio nad płytkami czy boazerią.
Przede wszystkim liczy się fachowa wiedza, bowiem z tapetowaniem wiąże się więcej czynności, niż mogłoby się wydawać. Począwszy od przygotowania ścian, a skończywszy na położeniu tapety tak, aby wzór idealnie do siebie pasował, a łączenia były niewidoczne. Zatem, jeśli nie jesteś pewnym siebie i doświadczonym majsterkowiczem, zdaj się na profesjonalistę, który przygotuje ściany i położy tapetę.
Przed podjęciem ostatecznej decyzji zadbaj o to, aby zobaczyć próbkę tapety, szczególnie kiedy interesujący Cię produkt jest sprzedawany wyłącznie w Internecie. Pozwoli to uzyskać realistyczne wyobrażenie o jakości i wyglądzie tapety, który bierzesz pod uwagę.